arrow-left icon arrow-right icon behance icon cart icon chevron-left icon chevron-right icon comment icon cross-circle icon cross icon expand-less-solid icon expand-less icon expand-more-solid icon expand-more icon facebook icon flickr icon google-plus icon googleplus icon instagram icon kickstarter icon link icon mail icon menu icon minus icon myspace icon payment-amazon_payments icon payment-american_express icon ApplePay payment-cirrus icon payment-diners_club icon payment-discover icon payment-google icon payment-interac icon payment-jcb icon payment-maestro icon payment-master icon payment-paypal icon payment-shopifypay payment-stripe icon payment-visa icon pinterest-circle icon pinterest icon play-circle-fill icon play-circle-outline icon plus-circle icon plus icon rss icon search icon tumblr icon twitter icon vimeo icon vine icon youtube icon

FAQ

IMPREGNACJA I ZABEZPIECZENIE DREWNA

Z jakich środków impregnujących korzysta Leshy? 

Używamy ekologicznego, surowego oleju lnianego oraz równie bezpiecznego twardego wosku. Proces zabezpieczenia drewna w ten naturalny i ekologiczny sposób wymaga czasu, ale dzięki temu mamy pewność, że w pełni wydobędziemy piękno starego drewna i zapewnimy tobie meble zdrowe i bezpieczne w kontakcie z żywnością.

Czym wyróżnia się surowy, oczyszczony olej lniany? 

Olej lniany stosowany do impregnacji drewna jest dostępny na rynku w kilku formach i nie każda gwarantuje taką samą jakość, zwłaszcza gdy zależy nam na naturalnym wykończeniu mebli. 

Olej ze sklepu spożywczego używany m.in. w kuchni lub kosmetologii nie jest najlepszym produktem, jakiego możemy użyć do olejowania drewna. Ze względu na wysoką zawartość białka i innych składników odżywczych, za które jest tak ceniony m.in. przez dietetyków, może zwiększać podatność na pleśń lub ataki grzybów w zaimpregnowanym nim drewnie.

Najlepszą formą zabezpieczenia drewna nie jest też powszechnie sprzedawany, tzw. gotowany olej lniany, który w swoim składzie zawiera katalizatory (zazwyczaj metale ciężkie takie jak ołów, mangan czy kobalt), mające dać taki sam efekt jak prawdziwe podgrzewanie oleju, tylko szybciej i taniej.

Surowy, oczyszczony olej lniany firmy Allbäck, z którego korzystamy, pochodzi z lokalnych, szwedzkich, ekologicznych upraw. Pierwszym etapem jego obróbki jest pozbawianie go protein w procesie naturalnego filtrowania, a więc intensywne mieszanie, a następnie odstawienie na ok. 3-4 tygodni. Po tym jak białko opadnie na dolną część zbiornika, wierzchnia warstwa oleju zostaje odpompowana. Cały cykl filtracji powtarzany jest, aż do momentu oczyszczenia oleju z protein i uzyskania czystego oleju lnianego.

Dlaczego warto olejować drewno?

Nie znamy lepszego sposobu na zaimpregnowanie drewna w ekologiczny sposób niż użycie surowego filtrowanego oleju lnianego. Olej doskonale konserwuje i odżywia drewniane powierzchnie. Wnika w włókna powoli, ale głęboko (nawet do 1,5 cm) i zabezpiecza je od wewnątrz. Olej nie tworzy wierzchniej warstwy ochronnej, polimeryzuje się we włóknach drewna. Dzięki temu zapobiega przenikaniu wody do drewna, jego pęcznieniu i kurczeniu się. Właśnie dzięki olejowaniu można najlepiej wyeksponować surowy wygląd drewna - jego kolor, strukturę słojów, naturalny połysk. Co więcej, drewno po takim olejowaniu starzeje się w wyjątkowo szlachetny sposób.

Dlaczego warto woskować drewno?

Olej lniany odżywia i konserwuje drewno, ale by uzyskać lepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, należy dodatkowo pokryć jego powierzchnię naturalnym i zdrowym woskiem. Wosk nie wnika głęboko w włókna drewna, za to tworzy na jego powierzchni cienką warstwę. Tym samym jest doskonałym uzupełnieniem oleju - utrwala jego działanie, dodatkowo zabezpieczając powierzchnię drewna przed wpływem wilgoci. Tworzy naturalną, antystatyczną warstwę chroniącą drewno przed kurzem i zabrudzeniami. Pozwala też drewnu oddychać. 

Jaka jest przewaga olejowania i woskowania nad lakierowaniem?

Lakier tworzy na powierzchni drewna tzw. film. Twardą i hermetyczną powłokę, która chroni drewno od zewnątrz. Fakt, że zwiększa jego odporność na działanie czynników zewnętrznych, jest jednocześnie jedyną zaletą lakieru. Drewno lakierowane jest nie tylko pełne toksycznych związków, ale również odbiera meblom, w szczególności meblom ze starego drewna, ich unikalne ubarwienie i naturalną fakturę. W dodatku do renowacji konieczna jest fachowa pomoc.

W przypadku mebli olejowanych i woskowanych renowacja jest zabiegiem prostym, który można wykonać w domu. Wystarczy delikatny papier ścierny oraz odrobina oleju i wosku. Olejowanie i woskowanie nie tylko sprzyjają zdrowemu i naturalnemu domowi, ale i dają możliwość własnego usuwania rys, plam czy odnawiania innych ubytków.

PIELĘGNACJA I CZYSZCZENIE

Jak czyścić nasze meble? 

Do czyszczenia mebli najlepiej używać przeznaczonych do tego środków na bazie naturalnych olejów (np. firmy Allbäck czy OSMO). Wszelkie pozostałości wody najlepiej wytrzeć suchą szmatką wzdłuż włókna drewna. Pamiętaj, że wilgoć w dużej ilości jest największym wrogiem drewna, dlatego kontakt z nią warto ograniczyć do minimum. Nie używaj nigdy chemicznych środków do czyszczenia powierzchni.

Na co w szczególności uważać przy użytkowaniu naszych mebli? 

Powierzchnie drewniane nie powinny być narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Płyny należy możliwie szybko wytrzeć z powierzchni blatu przy użyciu suchej szmatki.

W trakcie czyszczenia mebli należy unikać środków, które mogą zawierać środki chemiczne i rozpuszczalniki lub inne substancje nieprzeznaczone do czyszczenia olejowanych i woskowanych powierzchni.

Aby uniknąć przebarwień lub odkształceń, najlepiej unikać stawiania bardzo zimnych, bardzo gorących lub wilgotnych przedmiotów na meblach bez użycia podkładek.

Powierzchnie mebli należy także chronić przed zarysowaniem i obiciem. Do pisania itp. czynności prosimy zawsze używać podkładów, aby na powierzchni nie powstały zarysowania. 

Stoły należy przechowywać w pomieszczeniach o wilgotności mniejszej niż 45% i większej niż 60%, z dala od źródeł grzewczych i zabezpieczonych przed warunkami atmosferycznymi.