arrow-left icon arrow-right icon behance icon cart icon chevron-left icon chevron-right icon comment icon cross-circle icon cross icon expand-less-solid icon expand-less icon expand-more-solid icon expand-more icon facebook icon flickr icon google-plus icon googleplus icon instagram icon kickstarter icon link icon mail icon menu icon minus icon myspace icon payment-amazon_payments icon payment-american_express icon ApplePay payment-cirrus icon payment-diners_club icon payment-discover icon payment-google icon payment-interac icon payment-jcb icon payment-maestro icon payment-master icon payment-paypal icon payment-shopifypay payment-stripe icon payment-visa icon pinterest-circle icon pinterest icon play-circle-fill icon play-circle-outline icon plus-circle icon plus icon rss icon search icon tumblr icon twitter icon vimeo icon vine icon youtube icon

FAQ

IMPREGNACJA I ZABEZPIECZENIE DREWNA

Z jakich środków impregnujących korzysta Leshy? 

Używamy ekologicznego oleju lnianego oraz równie bezpiecznego twardego olejowosku rubio. Proces zabezpieczenia drewna w ten naturalny i ekologiczny sposób wymaga czasu, ale dzięki temu mamy pewność, że w pełni wydobędziemy piękno drewna.

Nasze meble możemy zabezpieczyć także wysokiej jakości lakierem.

 

Dlaczego warto olejować drewno?

Olej lniany doskonale konserwuje i odżywia drewniane powierzchnie. Wnika w włókna powoli, ale głęboko (nawet do 1,5 cm) i zabezpiecza je od wewnątrz. Olej nie tworzy wierzchniej warstwy ochronnej, polimeryzuje się we włóknach drewna. Dzięki temu zapobiega przenikaniu wody do drewna, jego pęcznieniu i kurczeniu się. Właśnie dzięki olejowaniu można najlepiej wyeksponować  wygląd drewna - jego kolor, strukturę słojów, naturalny połysk. Co więcej, drewno po takim olejowaniu starzeje się w wyjątkowo szlachetny sposób.

Dlaczego warto woskować drewno?

Olej lniany odżywia i konserwuje drewno, ale by uzyskać lepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi warto użyć równie naturalnego olejowosku. Olejowosk tworzy naturalną, antystatyczną warstwę chroniącą drewno przed kurzem i zabrudzeniami. Pozwala też drewnu oddychać. 

Jaka jest przewaga olejowania i woskowania nad lakierowaniem?

Lakier tworzy na powierzchni drewna tzw. film. Twardą i hermetyczną powłokę, która chroni drewno od zewnątrz. Fakt, że zwiększa jego odporność na działanie czynników zewnętrznych, jest główną zaletą lakieru. Wszelka renowacja powinna odbywać się u specjalisty.

W przypadku mebli olejowanych i woskowanych renowacja jest zabiegiem prostym, który można wykonać w domu. Wystarczy delikatny papier ścierny oraz odrobina oleju i wosku. Olejowanie i woskowanie nie tylko sprzyjają zdrowemu i naturalnemu domowi, ale i dają możliwość własnego usuwania rys, plam czy odnawiania innych ubytków. W dodatku naturalna impregnacja najlepiej podkreśla piękno drewna.

PIELĘGNACJA I CZYSZCZENIE

Jak czyścić meble olejowane i woskowane? 

Do czyszczenia mebli najlepiej używać przeznaczonych do tego środków na bazie naturalnych olejów (osmo, rubio). Wszelkie pozostałości wody należy wytrzeć suchą szmatką wzdłuż włókna drewna. Pamiętaj, że wilgoć w dużej ilości jest największym wrogiem drewna, dlatego kontakt z nią warto ograniczyć do minimum. Nie używaj nigdy chemicznych środków do czyszczenia powierzchni.

Na co w szczególności uważać przy użytkowaniu naszych mebli? 

Powierzchnie drewniane nie powinny być narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Płyny należy możliwie szybko wytrzeć z powierzchni blatu przy użyciu suchej szmatki.

W trakcie czyszczenia mebli należy unikać środków, które mogą zawierać środki chemiczne i rozpuszczalniki lub inne substancje nieprzeznaczone do czyszczenia olejowanych i woskowanych powierzchni.

Aby uniknąć przebarwień lub odkształceń, najlepiej unikać stawiania bardzo zimnych, bardzo gorących lub wilgotnych przedmiotów na meblach bez użycia podkładek.

Powierzchnie mebli należy także chronić przed zarysowaniem i obiciem. Do pisania itp. czynności prosimy zawsze używać podkładów, aby na powierzchni nie powstały zarysowania. 

Stoły należy przechowywać w pomieszczeniach o wilgotności mniejszej niż 45% i większej niż 60%, z dala od źródeł grzewczych i zabezpieczonych przed warunkami atmosferycznymi.